بیمه عمر وتامین آتیه بیمه پاسارگاد

آیا تمایل دارید خدمتی ماندگار برای اعضا خانواده و جامعه انجام دهید؟!!!

گَزَنه نام علمی: Urtica dioica) گیاهی از تیره گزنه، علفی و پایا با ساقه‌ای منشعب است. ساقه آن راست و چهارگوش بوده و برگهای آن پوشیده از کرک‌های گزنده‌ای است.

yy

پراکنش جغرافیایی ایران

در ایران درییلاقات اطراف تهران، شمیرانات ودرکرج دردامنه‌های البرز، کندوان، پل زنگوله، در مناطق شمالی در مازندران و گیلان درهرزویل وجنگل نودی، عمارلو، راه کبوترچاک به زردچیان، رودبار، آستارا، بندرگز ودرآذربایجان در دامنه‌های سهند، زنقاب، دیلمان وارسباران ,لرستان(در کنار رودخانه کشکان) بطورخودرودیده می‌شود.

قسمت‌های مورد استفاده

برگها، سرشاخه‌های گلداروریشه گزنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند، حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید. برای استفاده از این خاصیت ۶ گرم سر شاخه‌ها و برگها و ریشه گزنه را بتنهایی و یا با ۳۰ گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشوئید.

ortica_main

خواص داروئی

• برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با چای گزنه ماساژ دهید. بدین منظور یک قاشق چایخوری برگ گزنه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند. ماساژ دادن با این چای ، شوره سر را برطرف می‌کند.
• دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.
• ادرار را زیاد می‌کند.
• برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید.
• ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می‌کند.
• اخلاط خونی را برطرف می‌کند.
• بیماریهای پوستی را برطرف می‌کند.
• برای باز کردن عادت ماهیانه از دانه گزنه استفاده کنید.
• در درمان کم‌خونی موثر است و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می‌کند.
• اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می‌کند.
• گزنه عرق‌آور است.
• پاک کننده اخلاط سینه ، ریه و معده است.

• نیروی جنسی را تقویت می‌کند.
• گرفتگیهای کبدی را رفع می‌کند.
• برای از بین بردن زگیل ، ضماد برگهای تازه آنرا روی زگیل بمالید.
• برای پاک کردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید.
• برای التیام زخمها و زخمهای سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید.
• برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.
• درد نقرس را کاهش می‌دهد.
• برای برطرف کردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید.
• ناراحتیهای کلیه را برطرف می‌کند.
• ضماد آن درد عضلانی را برطرف می‌کند.
• کرم معده و روده را می‌کشد.
• درمان کننده بواسیر است.
• برای برطرف کردن درد رماتیسم ، برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید.

من گزنه هستم . به من گزما و گزنگ هم میگویند. بیش از سی نوع در طبیعت وجود دارد ، در ایران سه نوع آن بیشتر دیده نمیشود. قسمت مورد استفاده من : برگ تازه، برگ خشک ، ریشه، شیره ریشه و بذر من است. من گیاهی هستم علفی و چند ساله که ساقه ام چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا میروم. من گیاهی هستم که در خرابه ها ،‌ باغها و نقاط مرطوب که چهارپایان از آن عبور می کنند بحالت خودرو میرویم ریشه من خزنده بوده و من اگر در ناحیه ای که سبز بشوم کم کم تمام منطقه را فرا می گیرم .
من در ریشه خود دارای لکتین، تانین ،گلیکان، لیگنان و در بذرم خود پروتئین، موسیلاژ و روغن‌های چرب شوره، و در برگ و ساقه ترکیبات سیلیس ، عنصر بور، آهن، ترکیبات آهکی ، یک ماده لعابی و یک ماده مومی و از همه مهمتر یک ترشح مولد سوزش و قرمزی پوست هستم.

من در معالجه زخم های چرکی و عفونی، زخمهای سرطانی و زخمهای خوره ای (راه درمان: کوبیده برگ و بذرم را با عسل مخلوط کرده و بر روی زخم بمالید)، پائین آوردن قند خون (راه درمان: بدین منظور یک فنجان چایم را سه بار در روز میل کنید )، پیشگیری از پوکی استخوان (راه درمان: قاشق غذاخوری برگ خشکم را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. روزانه ۴ تا ۵ فنجان از دم کرده ام را میل کنید.)، تنظیم هرمون زنان و درمان مشکلات پروستات غیر سرطانی (راه درمان: یک قاشق غذاخوری ریشه‌ ام را با یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و به مدت سه هفته روزانه ۴ فنجان از دم کرده ام بنوشید.

یا اینکه از کپسول‌های من استفاده کنید. می‌توانید با پزشکتان مشورت کرده و کپسول‌های ۳۰۰ میلی‌گرمی ام را مصرف کنید. توجه داشته باشید آقایانی که موقع ادرار کردن مشکل دارند نباید بدون مشورت با پزشک از ریشه ام استفاده کنند.)، باز کردن حیض (راه درمان: از بذرم استفاده کنید)، برای برطرف کردن درد های قبل از عادت ماهیانه (راه درمان: از چای من استفاده کنید)، زیاد کردن ادرار ( راه درمان: برای افزایش میزان ادرار و رهایی یافتن مجاری اداری از شر عفونت و یا برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه یک تا دو مشت برگ تازه‌ی من را در یک لیتر آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس صاف کنید.

به مدت ۳ هفته روزانه دو تا سه فنجان از جوشانده ام میل کنید. برای پاک کردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه برگ من را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید وخود را با آن بشویید.)، درمان اسهال (راه درمان: یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و در طول روز از این جوشانده میل کنید.)، جلوگیری از ریزش مو (راه درمان: اگر ریشه ی مرا در الکل شصت درجه خیس کنید، و آنرا پانزده روز در آفتاب بگذارید و بعد صاف کنید مایعی بدست میآید که چنانچه سه قاشق آنرا با آب مخلوط کرده، به سر بمالید از ریزش مو جلوگیری مینماید)، براق شدن و جلا دادن به موها (راه درمان: برای این کار بعد از شستشوی سر موها را با چای من ماساژ دهید .

بدین منظور یک قاشق چایخوری برگ خشکم را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند و ماساژ دادن با چای من ، شوره سر را نیز برطرف می کند.)، برای از بین بردن چربی مو (راه درمان: دو قاشق غذا خوری برگم را با ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم بدهید. وقتی دم کرده آماده شد چند قاشق غذاخوری خاک رس سبز به آن اضافه کنید تا به صورت یک خمیر غلیظ در بیاید. زمانی که می‌خواهید حمام کنید این خمیر را به پوست سر و ساقه‌ی موها بزنید و سپس به آرامی ماساژ دهید. بگذارید خمیر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سرتان بماند و سپس با دقت موها را شستشو دهید.

این شامپو به مدت یک هفته و داخل ظرف در بسته قابل نگهداری و استفاده است.)، برای برطرف کردن کهیر (راه درمان: از جوشانده ام به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.)، برای از بین بردن زگیل (راه درمان: ضماد برگهای تازه من را روی زگیل بمالید.)، درمان پوست خیلی چرب و پر آکنه (راه درمان: بر گ های تازه من را بجوشانید و آب کش کنید. سپس اجازه دهید برگ‌ها خنک شود.

برگ‌هایم را بکوبید و به صورت مرهم (هر هفته دو مرتبه) روی پوست بگذارید. همچنین لازم است که یک قاشق غذاخوری برگ خشکم را با یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزانه ۳ مرتبه یک فنجان از من بنوشید.)، مقابله با تب یونجه (راه درمان: ۳ قاشق غذاخوری برگ خشکم را با یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. به مدت ۳ هفته هر روز از دم کرده من میل کنید.)، سم زدایی بدن (راه درمان: ۳ قاشق غذاخوری برگ خشک من را با یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. به مدت ۳ هفته روزانه ۲ تا ۳ فنجان از جوشانده ام میل کنید.)، رفع خستگی (راه درمان: ۳قاشق غذاخوری برگ خشکم را با یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزانه ۴ تا ۵ فنجان از دم کرده ام بنوشید یا اینکه از کپسول‌های ۵۰۰ میلی‌گرمی من استفاده کنید (طبق نظر پزشک یا داروساز).

توجه داشته باشید که می‌توانید از آب من برای رفع کم خونی و خستگی مفرط استفاده کنید. برای این کار لازم است که برگ های تازه من را میکس کرده و آب آن را صاف کنید. هر هفته ۳ مرتبه به میزان ۱۵ میلی‌لیتر از آبم میل کنید.) موثر بوده و در صنعت از برگ من کلروفیل میگیرند، همچنین بذر من در همه احوال قوی تر از برگ و ریشه من بوده و مقدار خوراک ۱۵ گرم آن خاصیت مسهلی دارد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند باز کردن سینه، از بین بردن خلط های خونی و غیر خونی، تسکین تنگی تفس، زیاد کردن شیر زنان در دوران شیردهی، پاک کننده ریه و معده، رفع گرفتگی کبدی، کاهش درد نقرس، کشتن کرم معده و روده و درمان بواسیر بهتر است. روزانه یک فنجان دم کرده‌ی من را میل کنید. (راه درمان: برای این کار یک قاشق غذاخوری برگم را با ۲۵۰ میلی لیتر آب جوش دم کرده و میل کنید.) برگ های تازه من مانند اسفناج در تغذیه مصرف میشود و باعث تقویت دستگاه هاضمه،تصفیه خون، درمان کم خونی، برطرف کردن خون در ادرار و ایجاد تعرق میشوم .

ضماد من باعث رفع دردهای عضلانی و مالیدن برگهای تازه من بر روی پوست باعث برطرف کردن دردهای رماتیسم و آرترید میشود. مصرف خوراکی من به هر شکل شهوت را بالا میبرد. برگ و ساقه های خشک من در زمستان علوفه خوبی برای چهار پایان و دواب است.


مضراتم

استفاده بیش از حد از من ممکن است برای روده ها و کلیه ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و کتیرا خورده بشوم. مقدار مصرف بیش از ۱۰ گرم در روز ممکن است باعث بند آمدن ادرار شود . زنان باردار و کودکان باید از مصرف من خورداری کنند .

منبع:http://www.dr-doust.ir